Praktyki w Głównej Kwaterze ZHP

Przez 2 tygodnie września Skarbnik Hufca Łowicz gościła w księgowości Głównej Kwatery ZHP w Warszawie. Wszystko za sprawą projektu wakacyjnych praktyk dla instruktorów harcerskich, zorganizowanych po raz pierwszy i jak już zapowiedział Druh hm.Krzysztof Budziński – zastępca Naczelnika ZHP – na pewno nie ostatni.

Do odbycia praktyk, bądź udziału w podobnych projektach GK gorąco zachęcam i polecam. Moje wyobrażenie pracy „jak w szwajcarskim zegarku” w ponurym, urzędniczym nastroju uległo diametralnej zmianie zaraz po wejściu do księgowości. Przyjazna, niemalże rodzinna atmosfera w GK przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania. Profesjonalizm połączony z serdecznością aż emanował, gdy codziennie rano wchodziłam do moich Druhen księgowych. Nie sposób nie wspomnieć o Druhnie Naczelnik hm.Małgorzacie Sinicy, która wielokrotnie wychodziła naprzeciw praktykantom, dbając o nasz komfort. Zarówno Druhna Naczelnik , Zastępca Naczelnika, jak i wszyscy pracujący w budynku zapewniali mnie oraz pozostałym praktykantom pozytywną atmosferę i atrakcje – poza spacerami, zwiedzaniem muzeów czy Łazienek, byłam na spektaklu w teatrze Buffo, odwiedziłam Sejm oraz zakamarki Muzeum Harcerstwa.

Podczas pobytu w Warszawie miałam okazję  poznać i pracować z najlepszymi. Rzadko się zdarza, aby w ramach praktyk faktycznie wykonywać czynności, jakie zamieszczone są w umowie. Nie mam kompetencji w innych obszarach, natomiast w księgowości GK jest to możliwe! Po przebrnięciu przez setki kartek z instrukcjami, regulaminami i polityką rachunkowości, dokonywałam archiwizacji dokumentacji finansowo-księgowej z lat ubiegłych oraz dekretowałam bieżącą. W ramach pracy z programem RAKS SQL księgowałam, uzgadniałam salda, sporządzałam rejestry, wystawiałam faktury. Zapoznałam się z deklaracjami VAT i wieloma innymi ciekawymi zagadnieniami stricte księgowymi J

Specjalne podziękowania kieruję w stronę fantastycznego zespołu, z jakim miałam zaszczyt pracować: Druhny Alicji TARKOWSKIEJ, Hanny OPASIŃSKIEJ, Marty KILJAN, Jadwigi MARCINIAK, Grażyny KOZAK, Doroty KOŁAKOWSKIEJ. Panie zawsze służyły fachową radą, wsparciem, no i poranną kawą.. tworząc w pracy atmosferę, jakiej życzę każdemu.

Szczególnie dziękuję Druhnie Ali, która wzięła mnie pod swoje skrzydła, za opiekę podczas praktyk i cenne wskazówki na przyszłość.

pwd.Aleksandra Klimczak
chwilowa księgowa GK 🙂