Harcerska „Akcja Znicz”

Łowiccy harcerze, jak również zuchy i instruktorzy działający w Hufcu ZHP Łowicz, po raz drugi organizować będą Harcerską Akcję Znicz, której celem jest uzyskanie środków materialnych na śródroczną działalność drużyn i hufca.

Harcerska Akcja Znicz potrwa od 27. października (sobota) do 4 listopada (niedziela). Umundurowanych harcerzy sprzedających znicze będzie można spotkać pod łowickimi cmentarzami (Katedralnym i Emaus) oraz na cmentarzach w Bednarach, Nieborowie
i Kocierzewie. Związek Harcerstwa Polskiego jako organizacja pozarządowa nie otrzymuje wsparcia ze środków budżetu państwa, a jednym z możliwych rozwiązań do uzyskania środków materialnych jest m.in. prowadzenie przez młodzież harcerską „Akcji Znicz”.

W tym roku w ramach współpracy pomiędzy łowickim hufcem i Stowarzyszeniem Szarych Szeregów wśród zniczy znajdzie się także książka „Szare Szeregi w Łowiczu i powiecie łowickim”. Jest to jedna z kliku podjętych przez hufiec akcji mających propagować historię harcerstwa.

Ponadto w tym roku przez harcerzy organizowany jest nocny spacer po cmentarzach śladami instruktorów powiązanych z naszym miastem. Udział w nim mogą wziąć wszyscy harcerze i osoby zainteresowane historią łowickiego hufca- wstęp wolny, przy czym należy mieć ze sobą znicz, który będzie pozostawiony na jednym z odwiedzonych grobów. Warto również zaopatrzyć się w latarkę.

Spotkanie odbędzie się pod bramą główną Emaus o północy z soboty na niedzielę, zaś godzinę później pod bramą główną cmentarza katedralnego. Mile widziane osoby zmotoryzowane.

Spacer realizowany jest we współpracy z Kołem Przewodników PTTK w Łowiczu, które organizuje je od kilku lat- oczywiście poza nocną przechadzką kilka dni po Wszystkich Świętych organizowane będą jak co roku spacery dzienne.